ROBEX Irányítástechnikai Kft.
1154 Budapest, Kozák tér 13-16.
E-mail*: robex@robex.hu
Telefon: +36 1 431 0424
Fax: +36 1 431 0425
Gyűrű- vagy betonalapföldelős kialakítás
Ez az MSZ EN 62305-3 szabvány 5.4. pontjában leírt, úgynevezett „B” típusú elrendezés, mely a védendő építmény körül lévő vezetőgyűrűből, amely a teljes hosszának legalább a 80 %-ában érintkezik a talajjal, vagy betonalapföldelőből áll. Amennyiben nem lehetséges a gyűrűföldelőt az épület teljes kerülete mentén a talajban vezetni, akkor megengedett az épületen belül is körkörösíteni (lényeg, hogy 80%-ban a talajban fusson a földelővezető). A szabvány elsősorban a betonalapföldelős megoldást javasolja, különösen ipari létesítmények esetén.
A betonalapföldelő elektródjai a betonban helyezkednek el. Ennek megvan az az előnye, hogy ha a beton kialakítása megfelelő, és a földelővezetőket legalább 50 mm vastagságban befedi, akkor azok korrózióvédelme elfogadható. Éppen ezért például használható nem korrózióvédett kötőelem is. Ajánlatos azt is figyelembe venni, hogy a betonban lévő acélrudak ugyanakkora nagyságú galvánpotenciált (elektrokémiai potenciált) hoznak létre, mint a talajban lévő rézvezetők. Ebből következik, hogy ha a betonban lévő acél talajban lévő acélhoz csatlakozik, akkor a fellépő kb. 1 V elektrokémiai potenciál a talajon és a nedves betonon keresztül korróziós áramot hoz létre, amely elbontja a talajban lévő acélt.
Ha a talajban lévő földelőszondák vagy kivezetések betonban lévő acélhoz csatlakoznak, akkor ezeket ajánlatos rézből vagy rozsdamentes acélból készíteni.
A levezetőkhöz csatlakozó, felfelé haladó vezetőket téglafalban a vakolat alatt, a falban érdemes elhelyezni. A falban elhelyezett összekötő acélvezetők áthatolhatnak az alap és a téglafal között szokásosan alkalmazott kátránypapíron. A vízszigetelésnek az átlyukasztása ezen a ponton általában nem okoz problémát.
Ha a betonalapföldelőt villámvédelmi földelőként is alkalmazzuk, akkor legfeljebb 10 m-es hálóosztású lehet. Ez látható a 7. képen, ahol a horganyzott vezetők jól elkülönülnek a betonvasalástól.
A 2., 8. és 9. képeken látható az alapozásban elhelyezett betonvasalás, valamint a vele számos ponton MV-kapcsokkal összekötött villámvédelmi földelőrendszer és a megfelelő helyeken elhelyezett függőleges kivezetések a falak és pillérek helyén.
A 3. és 4. képen a földelőrendszer kivezetéseire látható példa. Az összeköttetések itt is megoldhatók MV-kapcsokkal.
Az 5. és 6. képen egy majdani pillér helye látható a betonalapföldelő összekötő vezetőivel, valamint a pillér számára kialakított kivezetéssel. Jól megfigyelhető az összeköttetés a betonvasalással is.
A 10. és 11. képen a már kész betonozási munkák után látható az alapozás és a számos kivezetés a levezetők, pillérek stb. számára.
További információ: